Αλλαγή μπουζί και πολλαπλασιαστή σε Ν43 - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » DIY & Project Cars » Αλλαγή μπουζί και πολλαπλασιαστή σε Ν43

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-08-17, 10:30   #41
puma

Το avatar του χρήστη puma

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E92 320i
Πάντως το ότι σου ξέκανε τους bosch τόσο γρήγορα ίσως χρήζει περισσότερης διερεύνησης, εμένα τους έχει πάνω 5 χρόνια και 50Κ χιλιόμετρα και επίσης του ms_kostakiss από ότι κατάλαβα εξίσου πολύ. Μήπως να δεις αν υπάρχει και κάτι άλλο? Η BMW πάντως βάζει πλέον delphi, άραγε άνοιξε ο κωδικός να μπορούμε να τον αγοράσουμε και εκτός BMW?
08-08-17, 11:48   #42
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Τους δικούς μου τους κράτησα χοντρικά 5 χρόνια και περίπου 60.000 χλμ χωρίς να εμφανίσουν το παραμικρό. Την αλλαγή την έκανα από περιέργεια να δω αν υπάρχουν διαφορές.

Θεωρώ πως ρόλο παίζει το πόσο καινούριο software τρέχει το αυτοκίνητο. Σίγουρα θα έχουν βάλει το χεράκι τους και εκεί οι Γερμανοί για τον περιορισμό του αρχικού προβλήματος που λύθηκε από την ανάκληση και μετά.
09-08-17, 08:30   #43
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε είναι θέμα χρόνου να δούμε κάποιο μοντουλ που θα περιλαμβάνει μπουζί, πολλαπλασιαστή και μπεκ σε ενιαίο σώμα...
H και καθόλου μπουζί πολλαπλασιαστή.... H Mazda βγάζει στην αγορά βενζινοκινητήρα χωρίς μπουζί
09-08-17, 08:44   #44
gpav

Drives: Ε87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο puma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το ότι σου ξέκανε τους bosch τόσο γρήγορα ίσως χρήζει περισσότερης διερεύνησης, εμένα τους έχει πάνω 5 χρόνια και 50Κ χιλιόμετρα και επίσης του ms_kostakiss από ότι κατάλαβα εξίσου πολύ. Μήπως να δεις αν υπάρχει και κάτι άλλο? Η BMW πάντως βάζει πλέον delphi, άραγε άνοιξε ο κωδικός να μπορούμε να τον αγοράσουμε και εκτός BMW?
Τους Delphi μπορουσες ενα φεγγαρι να τους παρεις με 25€ απο την αντιπροσωπεία, έπειταν πηγαν στα 100€ και τωρα μετα απο μπινελικια πελατων τους εριξαν στα 66€ το κομμάτι. Το ωραιο της υποθεσης ομως ειναι άλλου, όπου και αν ψαξεις εντος ελλάδας, δεν πρόκειται να τους βρεις καθως η bmw εχει για το συγκεκριμένο κωδικό συμφωνία αποκλειστικής διαθεσης (ναι μονοπώλιο...) με αποτελεσμα για να τους βάλεις να θελεις 250€ μόνο αγορά... Τα καλα νέα ειναι ότι τους βρίσκεις με 30€ απο ebay ή απο μαγαζια ηλεκτρονικά του εξωτερικού (που εχουν ελληνική μεταφραση και τα περνας για ελληνικά). Προσοχή στα τελευταία καθως προσωπικά μου εχουν παίξει λαδιά 2 φορες και εν τέλει τους πηρα απο ebay απο μια αντιπροσωπεία της Αγγλίας ή Σκωτίας δε θυμαμαι σιγουρα (με εγγυηση και τιμολόγιο bmw φυσικα)...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους δικούς μου τους κράτησα χοντρικά 5 χρόνια και περίπου 60.000 χλμ χωρίς να εμφανίσουν το παραμικρό. Την αλλαγή την έκανα από περιέργεια να δω αν υπάρχουν διαφορές.

Θεωρώ πως ρόλο παίζει το πόσο καινούριο software τρέχει το αυτοκίνητο. Σίγουρα θα έχουν βάλει το χεράκι τους και εκεί οι Γερμανοί για τον περιορισμό του αρχικού προβλήματος που λύθηκε από την ανάκληση και μετά.
Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να παιζει και η κωδικοποιηση ρόλο. Το κακο εδώ ειναι ότι το αμαξι μου για ενα μεγαλο διαστημα λόγω των δεκάδων προβλημάτων που ειχε βγάλει, ειχε γινει πειραματοζωο απο προγραμματα και καθέ ένα που πέρναγαν χαλούσε και κάτι άλλο. Ο τελευταιος προγραμματισμός που έκανα ήταν αυτός για το σέρβο και έκτοτε δεν ειχα κανένα απολύτως θέμα με τους νέους πολλαπλασιαστές...

Με σιγουριά παντως σας λέω ότι οι μόνοι πολλαπλασιαστές Bosch που κράτησαν αρκετα χλμ (γυρω στα 45χιλ πρεπει να ήταν), ήταν οι αρχικοί που ειχε το αμαξι βάσει του ιστορικού του (το πηρα μεταχειρισμένο και άλλαξα γύρω στους 13-15 bosch μέχρι να βάλω τους delphi, έναν έναν όποτε καιγόταν όχι όλους μαζί, ισως παιζει ρόλο και αυτό).
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-17, 15:19   #45
puma

Καλησπέρα στην παρέα!
Σήμερα έγινε η αλλαγή των πολλαπλασιαστών, μπήκαν οι delphi αντι των bosch το part nr είναι GN10476-12B1 (κόστος αγοράς απο ebay με μεταφορικά 134 € και οι 4 - bmw 66 € έκαστος) και έχουν μεταλλική επικάλυψη όπως μπορείτε να δείτε στις φώτο.
IMAG3372.jpg
IMAG3374.jpg
Ακολούθησα τις οδηγίες του Κώστα (εξαιρετικός) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Όπως θα δείτε απο τις φωτογραφίες της παλιάς τετράδας ο πρώτος αριστερά (που αντιστοιχούσε στον πρωτο κύλινδρο) έχει αλλοιωθεί το χρώμα του, σαν να έχει κιτρινίσει, δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, πχ ήταν στα τελευταία του.
IMAG3375.jpg
02-12-17, 17:48   #46
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2

Η μεταλλική κάλυψη του σώματος είναι αντπαρασιτική "θωράκιση", σαν το μπλεντάζ στα καλώδια μεταφοράς ασθενών ρευμάτων. Ο παλιός πολλαπλασιαστής με τον αποχρωματισμό στο άκρο του πρέπει να είχε διαρροή ψηλής τάσης. Ο αέρας από τη διαφυγή του ρεύματος ιονίζεται οπότε και η ελαστική επικάλυψη γίνεται χάλια.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-17, 19:59   #47
puma

Τελεια, άρα πάνω στην ώρα τους άλλαξα!
05-12-17, 08:05   #48
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

@puma Καλές βόλτες να έχεις.
Θυμάμαι και εγώ σε αλλαγή μπουζί να έχω έναν πολλαπλασιαστή που να άρχιζε να κιτρινίζει (ο No3 που είναι ο λίγο πιο ζόρικος λόγο της μπάρας) όπου όταν πήγα να βγάλω το μπουζί κατάλαβα ότι δεν μου το έχουν σφίξει όσο θα έπρεπέ.

Όταν έβγαλα τα μπουζί ήταν το περισσότερο ταλαιπωρημένο από τα υπόλοιπα.
05-12-17, 08:20   #49
puma

Thanks, άψογες οι οδηγίες σου πάντως! Τώρα κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ με το φ.βενζίνης και τον ρυθμιστή (που πάνε πακέτο) να δω σε τι κατάσταση είναι αν θέλει καθάρισμα ή αλλαγή...
06-12-17, 08:06   #50
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Χαρά μου που σε βοήθησαν οι οδηγίες.
Μακάρι να μπορούσαμε να μετρήσουμε κάτι εκεί μέσα κια να βγάζαμε περισσότερα συμπεράσματα.

Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί ακόμα με το φίλτρο βενζίνης και όπως λες θα πρέπει.

Bookmarks

Tags
πολλαπλασιαστές, πολλαπλασιαστής, κατσαβιδι, καστάνια, Ν43, μπουζι, μπουζόκλειδο, μπουζί, ngk

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές