bmw X5 3.0d E70 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Χ5/X6 Συζητήσεις για τις σειρές (Χ5, Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-10-13, 19:04   #1
nibre

Drives: E70 X5 3.0d
bmw X5 3.0d E70

Καλησπερα ειμαι νεος ιδοκτητης BMW πρωτη φορα αγοραζω μεταχειρισμενο. Προ λιγων ημερων αγορασα ενα ε70 με λιγα χλμ μεσω εμπορου BMW το οποιο μου το εγγυηθηκε προφορικα και πανω στον ενθουσιασμο μου δε ζητησα παραπανω. Δυστυχως εχασε το πρωτο κλειδι και μου ειπε οτι θα το αντικαταστησει με νεο. Στο φορουμ διαβασα οτι το κλειδι κραταει ιστορικο αληθευει και αν ναι πως μπορω να κανω ενα εκτενη ελεγχο στο αυτοκινητο σε καποιο αλλο εξουσιοδοτημενο εμπορο? Ευχαριστω. (ειμαι νεος στο φορουμ συγνωμη για τυχον λαθη)
Ο χρήστης nibre δεν είναι συνδεδεμένος  

03-10-13, 19:30   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Καλώς ήρθες στο forum και στην BMW. Καλοτάξιδο το νέο σου αυτοκίνητο.
Ναι, είναι αλήθεια αυτό για το κλειδί μα αν αυτό μπορεί να κρατήσει το όποιο ιστορικό φαντάσου τότε τι μπορεί να κρατήσει όλο το αυτοκίνητο!! Πάνε σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία και ζήτα τους να σου κάνουν έναν γενικό διαγνωστικό και οπτικό έλεγχο και θα έχεις στα χέρια σου όλη την ιστορία του αυτοκινήτου. Για τα service που έχει κάνει μόνο στην αντιπροσωπεία όπου αυτά γίνονταν (αν δεν υπάρχει βιβλιαράκι service). Tέλος, μια φιλική συμβουλή: πάνε προχθές στην -όποια- αντιπροσωπεία και ζήτα να σου διαγράψουν από τους εγκεφάλους τα κλειδιά που ΔΕΝ έχεις στα χέρια σου. Κλειδιά χαμένα, ξεχασμένα, δεν θυμάμαι και δεν ξέρω να τα φοβάσαι... Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-10-13, 22:07   #3
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πρώτον, κάνε αυτό που είπε ο συμφορουμίτης Γιάννης απο πάνω.

Δεύτερον, δεδομένα αποθηκεύονται μέχρι και στον εγκέφαλο του αερόσακου και του clima. Απο εκεί μπορείς να μαζέψεις διάφορες πληροφορίες, απο πραγματικά χιλιόμετρα μέχρι ότι άλλο θες. Εύκολο δεν είναι, αν κάποιος ασχοληθεί μπορεί να τα βρεί
04-10-13, 04:26   #4
MANGO

Drives: N/A N/A
Ακριβως οπως τα λεει ο SV2 ειναι φιλε, πηγαινε συντομα ομως σε καποιον ανθρωπο τον οποιο να εμπιστευεσαι, μην πας οπου να ναι ετσι απλα.

Οταν εγω αγορασα το Χ6 μεταχειρισμενο απο πρωτο χερι ( και καλα,ο τριτο-τεταρτος ειμαι τελικα..) και μετα την αγορα και τον ελεγχο(ο οποιος δεν ειδε πολλα σε επισημο συνεργειο), το πηγα τελικα σε φιλο, ανακαλυψα μεσα στα πολλα, οτι ειχε ζητηθει και ενα τριτο κλειδι,(απο εναν απο τους πολλους ιδιοκτητες) το οποιο δεν ειχε αναφερθει καν απο τον εμπορο , αλλα ΟΥΤΕ και απο το επισημο συνεργειο που το ειχα παει για ελεγχο (τρομαρα μου) . Το αυτοκινητο συνδεθηκε στο διαγνωστικο και το κλειδι απενεργοποιηθηκε, δεν υπαρχει αλλος τροπος

Μην τα αμελεις αυτα, οι καιροι ειναι δυσκολοι και πονηροι . Ζουμε στην Ελλαδα

Καλοριζικο το Χ5. καλα χιλιομετρα
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-13, 09:39   #5
nibre

Drives: E70 X5 3.0d
Ευχαριστω!

Ευχαριστω πολυ sv2gww για την αμεση απαντηση ξεκαθαρισες το τοπιο οσο για το κλειδι μου ειπε οτι θα παραγγειλει καινουριο και θα απενεργοποιησει τα παλια, παρ΄ολα αυτα εγω το εχω σε κλειστο παρκινγκ!! να σαι καλα stratos_335i και ελπιζω να μην βρεθω στη θεση σου MANGO, γιατι αλλο πρωτο χερι και αλλο τριτο και τεταρτο!! Τελος παντων μακαρι το αυτοκινητο να ειναι ενταξει για να το χαρω!! Εαν γνωριζετε καποιον κοντα στη λαμια που να ειναι εμπιστοσυνης για να κανω τον ελεγχο παρακαλω πειτε μου αλλιως θα αναγκαστω να παω στον ντοπιο εξουσιοδοτημενο. Ευχαριστω πολυ για ολα και εδω θα ειμαστε να τα λεμε.
Ο χρήστης nibre δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-13, 12:42   #6
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Καλωσορισες και καλοταξιδο το αυτοκινητο σου.
Μπορεις να πας στον Παπαδογιαννη στη Λαμια(πλεον εχει μονο το service της Bmw) και να ζητησεις τον οποιο ελεγχο. Γνωριζω ολα τα παιδια εκει μεσα μιας και απο εκει αγορασα το δικο μου και εδω και 5 χρονια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μιλησε με τον τεχνικο τον Αρη ή τον Θαναση και πες τους προβληματισμους σου. Θα σε εξηπηρετησουν με το παραπανω. Αν θελεις πες οτι σε εστειλε ο Σωτηρης με το 335 απο Καστορια, ειναι ατομα εμπιστοσυνης οποτε θα σου εξηγησουν ακριβως οτι θελεις!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-13, 13:07   #7
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Καλώς ήρθες στο Φόρουμ!! Έχεις αγοράσει ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο...όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά, πήγαινε να το ελέγξεις και θα είσαι ΟΚ.
04-10-13, 15:39   #8
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
04-10-13, 16:32   #9
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση